Loading...
Αρχική Σελίδα  |  Υπουργείο Οικονομικών

Γενικός Διευθυντής

Χρίστος Πατσαλίδης

Ο Χρίστος Πατσαλίδης γεννήθηκε στη Λευκωσία, 8 Σεπτεμβρίου 1954. Κατέχει τη θέση του Γενικού Διευθυντή του Υπουργείου Οικονομικών από την 1.11.2002 (ανέλαβε καθήκοντά στις 15.12.2002). Μέχρι τις 28.2.2003 εκτελούσε παράλληλα και καθήκοντα Διευθυντή Γραφείου του Προέδρου της Δημοκρατίας μέχρι τις 28.2.2003, θέση που είχε από τις 12.3.2001.

Το 1981 διορίστηκε Οικονομικός/Στατιστικός Λειτουργός, Τμήμα Στατιστικής και Ερευνών στο Υπουργείο Οικονομικών και ακολούθως, Οικονομικός Λειτουργός το 1983,  Οικονομικός Λειτουργός Α´ το 1988 και Ανώτερος Οικονομικός Λειτουργός το 1991 στο Υπουργείο Οικονομικών.  

Την περίοδο 1996-2001 διετέλεσε Οικονομικός Διευθυντής στη Διεύθυνση Προϋπολογισμού και Δημοσιονομικού Ελέγχου στο Υπουργείο Οικονομικών.

Παράλληλα με τα καθήκοντα του Γ.Δ του Υπουργείου Οικονομικών, διετέλεσε Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Υπουργείου Άμυνας (4.6.2010 - 14.11.2010).

Συμμετείχε σε διάφορους οργανισμούς και Διοικητικά Συμβούλια τόσο στην Κύπρο, όσο και στο εξωτερικό διατελώντας:

  • Μέλος του Κυπριακού Οργανισμού Τυποποίησης 14.11.1991 – 13.5.1998
  • Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Κυπριακού Διυλιστηρίου  22.6.1994 – 30.10.2001  
  • Πρόεδρος Επιτροπής Σιτηρών Κύπρου24.10.1997 – 31.12.2013
  • Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου των Κυπριακών Αερογραμμών 22.12.1999 – 10.6.2003
  • Αναπληρωτής Διοικητής της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Ανασυγκροτήσεως και Αναπτύξεως, για την Κύπρο (EBRD) 16.12.2002 – σήμερα
  • Αναπληρωτής Διοικητής της Διεθνούς Τράπεζας, για την Κύπρο 16.12.2002 – σήμερα 
  •  Έκπρόσωπος στο Συμβούλιο του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF) 6.2010 - σήμερα
  • Αν. Διοικητής στο Συμβούλιο Διοικητών του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Σταθερότητας 10.2012 - σήμερα
  • Εκπρόσωπος της Κύπρου στο Διοικητικό Συμβούλιο της Τράπεζας Αναπτύξεως του Συμβουλίου της Ευρώπης 16.12.2012 – σήμερα    
  • Επίτροπος στο Ογκολογικό Κέντρο της Τράπεζας Κύπρου 16.7.2003 – σήμερα      
  • Αντιπρόεδρος της Κυπριακής Τράπεζας Αναπτύξεως 17.12.2003 – 24.2.2005
  • Αντιπρόεδρος των Καταστημάτων Αφορολογήτων Ειδών των Κυπριακών Αερογραμμών 9.12.2004 – 22.9.2008 
  • Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου των Κυπριακών Αερογραμμών  28.3.2007 – 18.07.2010  
  • Προεδρεύων του Διοικητικού Συμβουλίου των Κυπριακών Αερογραμμών 19.7.2010 - 16.12.2010 
  • Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Αρχής Τηλεπικοινωνιών Κύπρου  23.10.2013 - 30.06.2016

Συμμετείχε σε διάφορα Παγκόσμια και άλλα Συνέδρια όπως το «EU Arab World Summit Partners for Growth and Development»,  Αθήνα 3 -4 Νοεμβρίου 2016,  όπου εκπροσώπησε τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας και συμμετείχε σε πάνελ με θέμα: «The European-Arab Partnership  Shifting to a New Paradigm».

Κατέχει Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών και Μεταπτυχιακό Οικονομικών -London University 

Είναι νυμφευμένος και έχει μια κόρη.

Ανακοινώσεις & Εγκύκλιοι

Γραφείο Τύπου Υπουργού